HİDİV KASRIGül bahçesinde Boğaziçi ile temaşa ve yeşillikleri içindeki huzur ve yemek keyfi...Hıdiv Kasrı , 1000 m2 alan üzerinde Boğaz tepelerinden iki kıtayı birleştiren, masmavi kanalı ve yeşil ormanları seyreden kulesi ile müstesna bir yapı. Haftasonları açık büfe yemek ve brunch servislerinden yararlanacağınız bu mekan, oldukça uygun fiyatlarla klasik Türk mutfağından seçme lezzetleri sunuyor.


Hıdiv, Osmanlı' nın Mısır valilerine verdiği ünvandır. İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakasında bulunan Çubuklu'da geniş bir koruluk içindeki Hıdiv Kasrı, bir zamanlar Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa'nın köşküdür. 19. yüzyılın sonlarında, genç yaşta Mısır Valisi olan Abbas Hilmi Paşa, Osmanlı devletinden Mısır'daki İngiliz nüfuzunu kırabilmek için destek sağlayabilmek için uzun süreli İstanbul'da kalması gereken genç Paşa, 1903 yılında Çubuklu'da iki ahşap yalı satın alır. Zamanla yalılarının arkasındaki yamaçları ve üst düzlüğü kapsayan 270 dönümlük bahçeyi de alan Paşa, 1907 senesinde İtalyan mimar Delfo Seminati'ye o devrin mimari modasına uygun olarak art nouveau tarzındaki bu muhteşem saray yavrusunu yaptırır.


Ünü Avrupa' ya kadar giden özel ve İstanbul 'un en büyük gül bahçesine sahip bu mekanın bir özelliği de Boğaz tepelerinden iki kıtayı birleştiren kulesinin İstanbul 'un zamanında buharla çalışan ilk asansörlerinden birine sahip oluşudur. Tüm bu özellikleriyle yeşillikler ve Boğaz manzarası eşliğinde yemek keyfi, oldukça uygun fiyatlarla sunuluyor.
HİDİV KASRI HİDİV KASRI Reviewed by SEYRİİSTANBUL on Mayıs 08, 2011 Rating: 5

Hiç yorum yok

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)