Kapalı Çarşı

Kapalı çarşı ya da bir diğer adıyla Graand Bazaar dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından bir tanesidir.
Temeli 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde atılan kapalı çarşı günümüzde de halen eski popülerliğini ve büyük bir çarşı olma özelliğin korumaktadır.
Kapalı çarşı adeta dev bir labirenti andırmaktadır. İçinde 66 adet sokak ve 4.000 den fazla dükkan barındıran Kapalıçarşı eski İstanbul’un en büyük alışveriş merkezlerinden birisi idi.
Kapalı çarşı adeta bir şehir gibi inşa edilmiştir. İçinde 5 cami, 1 okul, 7 çeşme, 10 kuyu, 1 akarsu, 1 sebil, 1 şadırvan, 21 kapı, 17 han barındırmaktadır. Eski Osmanlı’da sadece kapalı çarşısının içinde yaşayanlar olduğu ve dışarıya çıkma gereksinimi duymadıkları söylenirmiş.
Kapalı çarşı Osmanlı zamanında yurt dışından gelen değerli eşyaların satıldığı, sarrafların olduğu, savaşlarda kazanılan ganimetlerin Pazar edildiği bir mekandı. Osmanlı zamanında İstanbul’un zenginlerinin özellikle sefer ve savaşlar sonrası sık sık ziyaret edip alışveriş yaptıkları yerdi.
Günümüzde ise barındırdığı kuyumcular neticesiyle İstanbul’un özellikle altın piyasasında ki en önemli noktasıdır. Tv ve gazete haberlerinde de kapalı çarşı altın borsası sık sık takip edilir.
Kapalı çarşı halen Osmanlı’dan kalma mimarı yapısını, tarihi değerlerini korumaktadır ve eskisi gibi değerli bir alışveriş merkezidir. Özellikle altın ve otantik hediyelik eşya konusunda İstanbul’un en ileri gelen noktasıdır. İstanbul’a gelen turistlerin gezmek istedikleri noktalardan birisidir. Çünkü bu sayede eski Osmanlı kültürünün ve günümüz Türk kültürünü daha yakından tanıyabilmektedirler. Hem de alışveriş yaparak eski ve yeni Türk motiflerini ülkelerine götürmektedirler.
Kapalı çarşıda bulunan el halıları ve el motifleri ile yapılmış hediyelik eşyalar turistlerin en çok ilgisini çeken şeylerdir. İstanbul’a diplomatik ilişkiler için gelen yabancı devlet büyükleri de mutlaka Kapalı Çarşı’yı gezerler.

Kapalı Çarşı’ya Nasıl Gidilir

Kapalı çarşıya Eminönü’ne giden tüm otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda tramvay ile Eminönü durağında indiğinizde Kapalı Çarşı yürüme mesafesindedir.
Özel otomobil ile de arabanızı Eminönü merkeze park ettikten sonra yürüyerek Kapalı Çarşı’ya ulaşabilirsiniz. Civarında park sorunu olduğundan toplu taşıma ile gitmeniz yararlı olacaktır.
Kapalı Çarşı Kapalı Çarşı Reviewed by SEYRİİSTANBUL on Şubat 27, 2012 Rating: 5

Hiç yorum yok

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)