Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı 1660 yılında Valide Turhan Sultan tarafından yaptırılmış eski İstanbul’un en büyük çarşılarından bir tanesidir. Eminönü’nde bulunur. Mimarı kazım Ağa olan Mısır çarşısı Eski İstanbul’un en büyük tahıl, yiyecek ve baharat merkezi idi. Çarşının yerinde Bizans zamanında da bir çarşı olduğu ve bu çarşının o dönemde İstanbul’un en büyük çarşısı olduğu söylenir.
Aktarları ile meşhur bu çarşı 1940-1943 yıllarında İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiş ve bugünkü görüntüsünü almıştır. Toplam 6 kapısı bulunmaktadır ve bazı bölgelerinde 2 katlıdır. 2. katlar daha sonradan yapılmıştır. Osmanlı zamanında 2. katlar mahkeme bölümü olarak kullanılırdı. Buna göre çarşıda halk ve esnaf arasında yaşanılan sorunlar çarşının kadısı tarafından bu mahkemelerde çözülürdü.
Mısır çarşısı adını Mısır ülkesinden alır. Çünkü Osmanlı zamanında mısırdan gelen baharatlar, kuru yemişler, tahıllar ve yiyecekler burada İstanbullulara satılırdı. Ayrıca çarşının büyük bir kısmı Mısır’ın başkenti Kahire’den alınan vergiler ile yapılmıştır.
Mısır Çarşısı doğu ürünleri satıldığı gibi artık günümüzde her türlü yiyecek içeceğin ve şarküteri ürünlerinin satıldığı bir merkez olmuştur.
Çarşının uzun ve kısa kollarının birleştiği yere Dua meydanı denir ve bu meydan çarşının en değerli noktasıdır. Burada bulunan ezan köşkü ile ezan saatlerinde ezan okunur ve bir din görevlisi esnaflara bereket için dua eder.
Her noktasıyla tarihi yapısını günümüze kadar saklayan ve otantik bir yer olan Mısır Çarşısı günümüzde de yerli ve yabancı turistlerin sık uğradığı mekanlardandır. Buradan yiyecek içecek ve baharatlar alınabildiği gibi aynı zamanda otantik hediyelik eşyalar bulabilmekte mümkündür.
Çarşı 1691 ve 1940 yıllarında iki büyük yangın atlatmasına rağmen restore çalışmaları ile bugün hala sapa sağlam ayaktadır.

Mısır Çarşısı’na Nasıl Gidilir


Mısır Çarşısına tıpkı Kapalı Çarşı’da olduğu gibi Eminönüe’ giden tüm otobüsler ile ulaşılabilir. Aynı zamanda tramvay’ın Eminönü durağında inildikten sonra çarşı yürüme mesafesindedir.
Özel otomobil ile de arabanızı Eminönü merkeze park ettikten sonra yürüyerek Mısır Çarşı’sına ulaşabilirsiniz. Civarında park sorunu olduğundan toplu taşıma ile gitmeniz yararlı olacaktır.
Mısır Çarşısı Mısır Çarşısı Reviewed by SEYRİİSTANBUL on Şubat 27, 2012 Rating: 5

Hiç yorum yok

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)